REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wandale zdewastowali miejsca spoczynku zmarłych

Zgierscy policjanci zatrzymali nastoletnich chuliganów działających na cmentarzu pod Zgierzem gdzie jak stwierdzili przyszli po znicze niezbędne do oświetlenia miejsca grillowej imprezy na pobliskiej działce. Cała czwórka odpowie przed sądem.

Do zdarzenia doszło 29 czerwca 2011 r. około godz. 22.30 na cmentarzu w miejscowości Szczawin. Dyżurny zgierskiej policji przyjął zgłoszenie, z którego wynikało, że grupa młodych mężczyzn przebywających na cmentarzu tłucze szkło. Na miejscu natychmiast pojawili się policjanci, którzy ustalili, że w wyniku działania sprawców na jednym grobie całkowicie spłonęły wiązanki kwiatów i krzyż. Sąsiedni grób, obrzucony zniczami, również uległ nadpaleniu. Dodatkowo sprawcy uszkodzili płytę nagrobną w trzecim nagrobku. Na części cmentarza leżało kilkadziesiąt potłuczonych zniczy. Takie same ślady były również przed cmentarzem i ciągnęły się aż do ul. Działkowej.

Z uwagi na fakt, że trop urywał się przed jedną z działek, na której akurat trwała impreza – mundurowi podejrzewając, że tam ukryli się sprawcy, weszli na teren posesji. Nie mylili się. Wśród 17-osobowej grupy młodych ludzi, którzy grillowali tego wieczora, znaleźli się sprawcy. Jeden z nich na odzieży i włosach miał jeszcze ślady steryny od zniczy, a w pobliskim stawie pływał stłuczony znicz nagrobkowy. Po wylegitymowaniu okazało się, że trzech sprawców to nieletni w wieku 16 lat. Czwarty jest osobą dorosłą w myśl kodeksu karnego, ukończył 17 lat.

Wszyscy zostali poddani badaniu trzeźwości z wynikami: 0,42 promila, 0,56 promila, 1,16 promila i najstarszy 0,80 promila. Podczas rozmowy nie potrafili wytłumaczyć co było powodem takiego haniebnego zachowania. Z uwagi na stan nietrzeźwości nieletnich wszyscy  trafili do policyjnego aresztu. Jedynie stan zdrowia najstarszego z grupy w ocenie lekarza nie pozwolił na osadzenie go w komendzie. Wszyscy usłyszeli już zarzuty znieważenia miejsca spoczynku zmarłych za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Decyzję w sprawie nieletnich podejmie Sąd Rodzinny i Nieletnich w Zgierzu.

Inne

Ciekawe artykuły