REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

WirtualnyZgierz.pl w najnowocześniejszej serwerowi w kraju

Mamy dobrą informację dla naszych czytelników. Nasz serwis internetowy zapisany jest obecnie na najszybszych serwerach w kraju oraz jednych z najnowocześniejszych w Europie! Fizycznie dane zapisane są, co ciekawe – w Poznaniu. Wcześniej wynajmowaliśmy przestrzeń od firmy Netia w Warszawie. Tam też zlokalizowany był WirtualnyZgierz.pl

Nowoczesna serwerownia – Data Center należąca do firmy Beyond.pl zlokalizowana jest pod poznańskim Starym Browarem (centrum handlowe). Do sieci internetowej przyłączona jest z użyciem światłowodów za pośrednictwem…  dziewięciu sieci szkieletowych. Te ostanie można porównać do informacyjnych autostrad. Od powierzchni świata oddziela ją gruba warstwa betonu i zabezpieczeń. Data Center to tak naprawdę ogromny bunkier. Obiekt przetrwa nawet w przypadku gdyby na zewnątrz szalał pożar lub nastała powódź… Dostęp do serwerowi podlega bardzo surowym i rygorystycznym normom. Pracownicy dostają się przez 3 śluzy, a dostęp odbywa się poprzez skanowanie linii papilarnych. Nowoczesne kamery i czujniki są w stanie wykryć najdrobniejszą nawet iskrę ognia. Gdyby w jakiś sposób doszło do jego powstania – natychmiast wysysany jest tlen, a do pomieszczeń tłoczony jest specjalny gaz, który zdusi najmniejszy pożar. Był nawet przypadek kiedy pracownik firmy przyszedł do pracy w swetrze, który nosił na sobie w czasie weekendowego ogniska ze znajomymi. Urządzenia zareagowały natychmiast. 

Codziennie serwery pobierają łącznie 2 megawaty prądu, czyli tyle co małe miasteczko. Zimą ciepło, jakie wytwarza praca dysków używane jest do ogrzewania Starego Browaru – centrum handlowego. 

Serwerownia ze względów bezpieczeństwa podłączona jest do dwóch oddzielnych elektrowni. Gdyby natomiast zaszła sytuacja że awaria pojawi się w nich jednoczenie zasilanie czerpane jest z ogromnego silnika Diesla i generatora prądu marki Mercedes. On też codziennie jest odpalany celem sprawdzenia. Obok znajdują się zbiorniki z olejem napędowym. Zapas paliwa starczy na ponad dobę nieprzerwanej pracy. Oprócz potrójnego zasilania energetycznego zainstalowane są tu również 3 niezależne systemy wentylacji i chłodzenia. 

WirtualnyZgierz.pl znajduje się na dyskach twardych obok takich czołowych serwisów jak Allegro.pl, nk.pl czy Money.pl. Codziennie też w nocy wykonywana jest kopia bezpieczeństwa. Gdyby coś złego działo się z naszymi stronami – zawsze jesteśmy w stanie odtworzyć serwis w wersji „wczorajszej”. Oprócz nowoczesnego design jaki zaproponowaliśmy czytelnikom już na początku teraz oferujemy im dodatkowo szybkie ładowanie stron. Docelowo pracujemy nad tym, aby „odchudzić” nieco serwis – tak aby ładował się jeszcze szybciej w przypadku połączeń bezprzewodowych.   

Co daje przeniesie serwisu na nowe serwery? Przede wszystkim strona działa szybciej. Mamy również gwarancję, że serwis nie zostanie wyłączony z powodu przeciążenia. W trakcie  ostatnich wyborów w dniach 21 i 22 listopada przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie ze strony czytelników. Portal poradził sobie wówczas wyśmienicie. Gdybyśmy stronę zapisali w innych popularnych serwisach oferujących usługi hostingowe z pewnością osiągnęlibyśmy jeden z warunków krytycznych i serwis zostałby wyłączony… Tak właśnie stało się z serwisem www.miasto.zgierz.pl i wszystkim innymi zapisanymi w domenie zgierz.pl. Chcąc wejść na strony w niedzielny wieczór wyborczy wyświetlał się komunikat  – Max users allowed. Jesteśmy zatem dobrze przygotowani na uderzenie czytelników w związku z drugą turą. 

Migracja danych była dla naszych użytkowników prawie niewidoczna – poza tym, że serwis był niedostępny przez około 2 godz. w jeden piątowy wieczór.

 

 

Inne

Ciekawe artykuły