REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wkrótce zima – jaka będzie?

 

Nieuchronnie zbliżamy się do pory roku przez jednych uwielbianej, przez innych znienawidzonej. Zima – jaka będzie? Z uwagi na moje doświadczenie obserwacyjne postanowiłem przybliżyć nieco możliwe scenariusze zimowej aury. 

1. Zima ciepła i mokra – Obecnie układy wysokiego ciśnienia zlegają na wschodzie Europy co przyczynia się nie tylko do ładnej ale też chłodnej pogody. Gdyby ośrodki nie lokowały się na wschodzie, a dopuszczały do Europy Środkowej ośrodki niskiego ciśnienia znad Atlantyku (niże wędrowne), fronty atmosferyczne jeden po drugim przyniosą nam opady deszczu i deszczu ze śniegiem przy temperaturze w nocy nieco poniżej zera a w dzień lekko na plusie. Dodatkowym czynnikiem nieprzyjemnym przy takim układzie ośrodków barycznych jest wiatr, gdyż niże wędrowne zawsze wędrują wypełniając się na północ (Skandynawia). Często zdarza się, że na południu mamy wtedy do czynienia z ośrodkiem wysokiego ciśnienia z klinem, który może sięgać nad Polskę. Gradient ciśnienia jak zawsze przyspiesza ruch powietrza.

2. Zima ciepła, ale śnieżna – Gdy na północy Europy króluje układ wysokiego ciśnienia (a to praktycznie się nie zdarza) do Polski zaczynają napływać ośrodki baryczne z południa Europy. Przeważnie są to układy niskiego ciśnienia. Niestety historia jak i obserwacje doskonale pokazują, że ten typ niżów dla Polski nie wróży nic dobrego. Pamiętamy słynne genueńskie niże latem, które doprowadziły do powodzi w roku 1997. Wszystkie ośrodki niżowe z południa niosą bardzo dużo wilgoci i opadów. Często taki niż potrafi stać nad Polską kilka dni gdyż jest on blokowany przez niże Atlantyckie z zachodu, a także wyż na północy bądź na północnym wschodzie Europy. Wtedy będziemy do czynienia mieli z intensywnymi opadami śniegu gdyż cyrkulacja powietrza zazwyczaj zaciąga powietrze z północy i mimo chmur w dzień możemy mieć do -6 stopni a w nocy spadki do -10. Pragnę nadmienić, iż każdy ośrodek niskiego ciśnienia stacjonujący na południowy – wschód od Polski jest po prostu groźny przy tym układzie barycznym.

3. Zima sucha, ale mroźna – Gdy miejsce układu niskiego ciśnienia na wschodzie przejmie doskonale rozbudowany wyż, który dzień po dniu będzie wędrował na północ i zmieniał cyrkulacje na północną, do Polski wtargnie prawdziwy mróz. Niebo będzie pogodne, co będzie maksymalnym czynnikiem wyparowywania ciepła do atmosfery. Nocami będziemy mieli silne mrozy z temperaturą nawet do -25 stopni (a nawet niższą). W dzień maksymalnie -10. 

Przedstawiłem trzy możliwe scenariusze zimowej pogody, które nadchodzącej zimy mogą wystąpić. Oczywiście niewykluczone jest, że będziemy mieli do czynienia ze wszystkimi scenariuszami tj. Po kolei. Czy Święta Bożego Narodzenia będą białe? Przekonamy się już wkrótce.

 

 

Inne

Ciekawe artykuły