REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wykład i spacery po Ziemi Zgierskiej roku 1914

20 listopada 2014 r. w Muzeum Miasta Zgierza odbył się wykład pt. „Zgierz i Ziemia Zgierska w Operacji Łódzkiej 1914 r. – Ślady przeszłości”, który wygłosił Adam Zamojski, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Zgierza.

 Podczas wykładu zaprezentowane zostały m.in. przebieg bitwy, składy korpusów niemieckich i rosyjskich walczących w okolicach Zgierza, szkice pozycji bojowych oraz zdjęcia cmentarzy wojskowych położonych na terenie woj. łódzkiego wraz z ich ciekawym opisem, szkicami, planami itd.
 
Doskonałym uzupełnieniem wykładu są organizowane spacery historyczne – śladami cmentarzy i mogił Operacji Łódzkiej, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Zgierza, Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej i Muzeum Miasta Zgierza.
 
22 listopada 2014 r. (sobota) – Miasto Zgierz
Długość – 10 km
Zbiórka o godz. 10:00 na przystanku autobusowym ul. Staffa – przed zakrętem w ul. Tuwima.
Trasa: cmentarz w lesie Krogulec – cmentarz żydowski – cmentarz ewangelicki – Kurak – Las Okręglik – Łódź, ul. Sianokosy – Las Okręglik (ognisko o godz. 13:30). 
 
29 listopada 2014 r. (sobota) – Gmina Zgierz
Długość – 12 km.
Zbiórka o godz. 7:40 na stacji kolejowej Zgierz.
Przejazd pociągiem do przystanku Swędów – odjazd pociągu o godz. 7:46, uczestnicy nabywają bilety u konduktora – przyjazd do Swędowa  o godz. 7:59.
 
Trasa: cmentarz ewangelicki w Swędowie – Szczawin, cmentarz rzymskokatolicki – Biała, miejsce po cmentarzu wojennym – Dzierżązna, cmentarz wojenny – Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej (ognisko o godz. 11:00).
 
Udział w spacerach historycznych jest bezpłatny i nie ma potrzeby zapisów.
Zaprowiantowanie uczestników na trasie we własnym zakresie.
Prosimy o zabranie gorącej herbaty w termosie oraz kiełbasek i pieczywa na ognisko.
 
Organizatorzy spacerów nie zapewniają powrotu z mety spacerów. Ewentualny powrót  do centrum Zgierza komunikacją zbiorową:
– z lasu Okręglik (22.11) możliwy autobusem miejskim nr 6
– z GOK w Dzierżąznej (29.11), busem  komunikacji międzygminnej: Stryków – Kębliny – Biała – Zgierz (ul. Kolejowa) , odjazd z Dzierżąnej o godz. 12.15; koszt ok. 9 zł, komunikacja wymaga potwierdzenia u przewoźnika w sobotę po dojeździe na przystanek PKP Swędów.
 
Dodatkowe informacje pod nr tel. 503 007 726.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,