Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykład pt. Muzyka filmowa w polskiej kinematografii- lata 40 i 50-te, który odbędzie się 5 grudnia br. (poniedziałek) o godz. 18:15 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu, przy ul. Mielczarskiego 1.
Podczas wykładu omawiane będą najistotniejsze trendy muzyczne w kinematografii, treść filmów, fakty biograficzne i ciekawostki o odtwórcach głównych ról, kompozytorach i filmowych wykonawcach piosenek.
Wykład poparty jest prezentacją multimedialną zawierającą fragmenty filmów, piosenki oraz fotosy. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.
Szczegółowy konspekt wykładu (mgr sztuki wokalnej Michał Wieczorek):
Cel spotkania – Omówienie rozwoju, zmienności form, stylu i środków wyrazu muzyki wokalnej w polskiej kinematografii na przestrzeni lat 1930 – 2010 ze szczególnym uwzględnieniem jej uwarunkowań kulturowych, historycznych i politycznych.
Podczas wykładu omawiane będą najistotniejsze trendy muzyczne w kinematografii danej dekady, treść filmów, fakty biograficzne i ciekawostki o odtwórcach głównych ról, kompozytorach i filmowych wykonawcach piosenek. Wykład poparty jest prezentacją multimedialną zawierającą fragmenty filmów, piosenki, fotosy oraz programy naukowe traktujące o prezentowanym temacie.
1. Muzyka wokalna w polskiej kinematografii lat 40 – tych XX w., jej historia w rzeczywistości wojennej oraz jej odrodzenie i kierunki rozwoju w rzeczywistości powojennej.
a.) Film polski w czasie II wojny światowej
b.) „Upaństwowienie i propagandowość…” – czyli polska kinematografia po II wojnie światowej
c.) Filmy muzyczne
d.) Filmy umuzycznione
e.) Ważniejsze wybrane postacie związane z muzyką wokalną w polskiej kinematografii lat 40 – tych XX w.
2. Muzyka wokalna w polskiej kinematografii lat 50- tych XX w., rozważana m.in.: jako narzędzie propagandy politycznej II Rzeczpospolitej, jej ideologizacja i przemiany.
a.) Filmy muzyczne
b.) Filmy umuzycznione
b.) Filmy umuzycznione
c.) Ważniejsze wybrane postacie związane z muzyką wokalną w polskiej kinematografii lat 50 – tych XX w.
d.) Podsumowanie.