Muzeum Miasta Zgierza (ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21, Zgierz) prezentuje nową czasową ekspozycję pod tytułem IKONA SŁOWO DROGA MODLITWA. Do „domu pod lwami” przyjechało niemal sto obiektów prezentujących sztukę cerkiewną XIX wieku.
Najstarsze obiekty pochodzą z XVIII wieku jednak dominują ikony XIX-wieczne. Są wśród nich ikony pisane na desce, blasze, a także ikony metalowe i krzyże prawosławne. Przedstawiają głównie postacie Chrystusa, Matki Boskiej, ewangelistów i sceny z Pisma Świętego.
Ikony są własnością Muzeum Ikon w Supraślu Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Na wystawie znajdują się również eksponaty z Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa w Warszawie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.
Wystawa opowiada o głównych treściach, jakie niesie w sobie ikona będąc obrazowym zapisem słów Pisma Świętego, staje się drogą i modlitwą do Boga.
Ikona (z gr. eikon – obraz wizerunek) stanowi nieodłączny element duchowości prawosławnej, który umożliwia kontemplację i zbliżenie do Sacrum. Z tych względów ikona zawsze pozostanie dziełem bardziej modlitewnym niż artystycznym. Obraz w Kościele katolickim nigdy nie uzyskał tak ogromnego jak w prawosławiu znaczenia sakralnego, dogmatycznego i liturgicznego a jedynie dewocyjne, ilustrująco-dydaktyczne czy estetyczne.
Muzeum Ikon w Supraślu posiada jedną z najbogatszych kolekcji ikon w Polsce. Część zbiorów trafiła do Muzeum z Białostockiego Urzędu Celnego, który przejmował nielegalnie przewożone ikony na granicy. Warto zaznaczyć, że Supraś jest oddalony od Zgierza o ponad 400 kilometrów. Jest to jedna z nielicznych okazji aby obejrzeć tak bogaty zbiór ikon bez potrzeby wybierania się w dalszą podróż.
Wystawie towarzyszy krótki film przedstawiający proces powstawania ikony. Na ekspozycji posłuchać można także chóru cerkiewnego.
Wystawę będzie można oglądać do 1 kwietnia codziennie z wyjątkiem poniedziałków i sobót od godziny 10-16 w czwartki od 10-18. Bilet normalny 4 PLN ulgowy 2 PLN. Zdjęcia z wernisażu można obejrzeć na www.muzeumzgierz.pl