REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Z odblaskiem bezpieczniej na drodze

 Pod takim hasłem w piątek 10.12.2010 r. odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Białej ze zgierskimi policjantami i przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łódzkiego Oddziału Reginalnego  Biura Powiatowego.

Policjantka ze zgierskiego Wydziału Ruchu Drogowego i towarzyszący jej Mikołaj apelowali o noszenie przez dzieci elementów odblaskowych oraz wspólnie omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypomnieli, że dziecko do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Apelowali jednocześnie, aby ze względów bezpieczeństwa odblaski nosiły nie tylko dzieci, ale i dorośli zarówno w dzień, jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, lecz wszędzie gdzie się poruszają.

Pieszy czy rowerzysta może zauważyć światła samochodu z odległości nawet kilku kilometrów. Kierowca dostrzeże ich dopiero wówczas, gdy światła reflektorów odbija się od ich ubrań. Często zdarza się, że poruszająca się poboczem osoba w ciemnym ubraniu jest dla kierującego prawie niewidoczna. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego czy rowerzystę w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia. Z badań wynika, że osoba, która ma na sobie element odblaskowy jest widoczna już z odległości prawie 100 metrów. Odblaski nie są drogie, a czasami mogą uratować tak cenne dla nas wszystkich życie.

Na podsumowanie wizyty wszystkie dzieci otrzymały z rąk Mikołaja kamizelki odblaskowe, które ufundowała Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Łódzki Oddział Regionalny.

Inne

Ciekawe artykuły