REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Z rejonizacji wyszły nici

Choć pierwsze płatki śniegu w Zgierzu już spadły, to możemy powiedzieć że zima jak na razie rozpieszcza drogowców. Rok temu o tej porze Zgierz był już po pierwszych „zimowych” paraliżach. 
 
W tym roku miejskie ulice będzie odśnieżała zgierska, rodzima spółka – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Przed rokiem przetarg wygrała firma z Łodzi. Wywołało to konsternację wielu mieszkańców Zgierza, którzy dziwili się takiemu rozstrzygnięciu przetargu. Z takiego rozwiązania nie były zadowolone również nowe władze miasta, które zapowiadały, że w przyszłym roku uda się uniknąć takiej sytuacji dzięki „rejonizacji”. 
 
Na czym miała polegać ta „rejonizacja”? Miasto miało zostać podzielone na mniejsze strefy. Za utrzymanie danych rejonów odpowiadać miały małe, lokalne firmy – nawet jednoosobowe. Koncepcję tą przedstawiano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
 
Podzielenie zamówienia na części powoduje taką sytuację, że również wykonawcy, którzy charakteryzują się tym, że mają mniejszy potencjał, czyli mają powiedzmy dwie koparki i jakiś spych mogą startować właśnie na daną część, bo na danym terenie nie ma potrzeby wykonywania prac jakimś ciężkim sprzętem. Nie ma przeciwwskazań, aby rzeczywiście ogłaszać postępowanie zgodnie oczywiście z procedurami na mniejsze części – uzasadniała nową koncepcję wiceprezydent Bogumiła Kapusta 22.12.2010 r. Wskazywała, także że postępowanie należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, w okresie letnim. Tymczasem pierwszy tegoroczny przetarg na zimowe utrzymanie dróg ogłoszono dopiero 26 września, a o „rejonizacji” nie ma w nim mowy. 
 
Ponieważ Bogumiła Kapusta przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim, na pytanie dlaczego zrezygnowano z zapowiadanej koncepcji odpowiedzi udzielił nam Ludwik Górniak, p.o. Naczelnik Wydziału infrastruktury Miejskiej:
 
W wyniku przeprowadzonego rozpoznania rynku wykonawców okazało się, że nie ma zainteresowania na zimowe utrzymanie małych rejonów. Potwierdziło się to w ogłoszonym przetargu na zimowe utrzymanie dróg, który udało się rozstrzygnąć po trzykrotnym jego ogłoszeniu, a wpłynęła tylko jedna oferta. Ofertę tę złożyło właśnie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. ze Zgierza – poinformował.
 
MPGK będzie również wykonawcą zimowego utrzymanie dróg powiatowych na terenie Zgierza. Oprócz tego za odcinki dróg wojewódzkich i krajowych odpowiadają ich zarządcy. W przypadku Zgierza będzie to Zarząd Dróg Wojewódzkim w Łodzi (DW 702), oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (DK 1 i DK 72). 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wygląda proces mycia elewacji?

Czysta i schludna elewacja to wizytówka każdego budynku. Nie tylko podnosi estetykę, ale przede wszystkim chroni konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz,