REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zamieszanie w łódzkiej służbie zdrowia

Konsternację wśród mieszkańców woj. łódzkiego oraz w środowisku lekarskim wywołały ostatnie decyzje łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakty na opiekę medyczną utraciło kilka ważnych szpitali i przychodni. Sprawa dotyczy m.in. Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu, Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej czy NZOZ Medyk w Ozorkowie. Za to kontrakty wygrało kilka firm, których przygotowanie do oferowania usług medycznych może budzić wątpliwości. Ponadto w przeciwieństwie do innych województw w Łódzkiem w dużo większej części wygrały konkursy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej w miejsce publicznych zakładów.

W tej sprawie 5 stycznia z dyrektorem łódzkiego oddziału NFZ Janem Bieńkiewiczem, spotkali się posłowie: Agnieszka Hanajczyk i Artur Dunin. Spotkanie nie przyniosło przełomu. W związku z tym poseł Dunin wystosował obszerny list do dyrektora Bieńkiewicza. Zdaniem posła kontrakty, które zostały podpisane z NFZ są w bardzo wielu przypadkach nie do przyjęcia. Skrajnym tego obrazem jest sytuacja w Zduńskiej Woli. Tam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Validus działa na rynku usług medycznych już od 13 lat. Posiada zasoby kadrowe, by odpowiednie poradnie pracowały przez 7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do godz. 18:00. Ponadto w ostatnim okresie placówka zakupiła dodatkowo nowy sprzęt specjalistyczny (stomatologia została wyposażona w unity, natomiast okulistyka w polomierze). W wyniku konkursu nie otrzymała jednak kontraktu na utrzymanie stomatologii oraz okulistyki zarówno w Łodzi jak i w Zduńskiej Woli. 
 
Tymczasem, z informacji jakie uzyskał i przytacza poseł Dunin, aby zdobyć kontrakt na okulistykę, firma Euromed wykazała pełne zabezpieczenie jeśli chodzi o personel od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 18:00. „Jak się okazuje, aktualnie rozpaczliwie poszukują chętnych do pracy zatrudniając personel przede wszystkim z ZOZ-ów, które oświadczyły prawdę i kontraktów nie dostały. Warto również zauważyć, że dopiero teraz kupują sprzęt medyczny, który inne poradnie od dawna posiadają” – czytamy w piśmie posła. Artur Dunin przytacza także przykłady z innych miast: „W Pabianicach większość funduszy na rehabilitację dostała firma, która jak się okazuje, mieści się w hali gimnastycznej, a nie przykładowo, oddział szpitalny. Kolejny przykład jest ze stolicy Naszego regionu, z Łodzi – Szpital WAM nie dostał m.in. okulistyki, dermatologii i rehabilitacji. Po sprawdzeniu kontraktów okazało się, że świadczenia otrzymał podmiot, którego pomieszczenia dopiero są remontowane”.
 
Dodatkowo, Artur Dunin wskazuje, że argumentacja mówiąca, że wygrywa najtańszy z oferentów jest bezpodstawna, ponieważ Ustawa oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia stanowią, że 80% kryterium przyznania kontraktu to jakość, kadra, dostępność usług i sprzęt a jedynie 20% to cena.  „Dlatego też, myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby odstąpienie od aktualnych kontraktów i aneksowanie dotychczas podpisanych umów na 3 miesiące. Dzięki temu pojawi się możliwość wznowienia negocjacji i rozdzielenia pieniędzy w taki sposób by pacjenci mogli czuć się bezpieczni i nie pojawiła się kolejna fala zasadnych protestów”- podsumowuje zgierski poseł. 
 
Na koniec przytaczamy fragmenty pisma, który tyczą się bezpośrednio naszego miasta.
 
Przykładem in minus jest również Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu, który w roku 2012 nie będzie miał możliwości realizowania świadczeń zdrowotnych w następujących poradniach działających do 2011r.:
1. Poradnia chirurgii ogólnej,
2. Poradnia neurologiczna,
3. Poradnia urologiczna,
4. Poradnia stomatologiczna – świadczenia w zakresie chirurgii stomatologicznej,
5. Poradnia stomatologiczna – świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
6. Poradnia rehabilitacyjna.
Warto nadmienić, że Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej do którego zadeklarowanych jest ok. 23.000 pacjentów a dodatkowo w dniu 02.11.2011r. otrzymał certyfikat zarządzania jakością ISO 9001 : 2008.
(…) Nie sposób nie wspomnieć o tak poważnej placówce jak Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Zgierzu, który obsługuje jeden z największych jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, powiat w Polsce. Moje poważne zdziwienie wzbudził fakt, że nie został przyznany kontrakt na świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. W sytuacji gdy w bardzo niedalekiej przyszłości niedaleko Zgierza zostanie otwarte największe w Polsce skrzyżowanie autostradowe, nieprzyznanie kontraktu może spowodować dodatkowe bardzo poważne problemy niezależnie od wspomnianego przeze mnie wcześniej dużego zaludnienia na tym obszarze.”
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak działa reduktor ciśnienia pary?

Para wodna to jedno z najczęściej stosowanych mediów w systemach przemysłowych – szczególnie w instalacjach grzewczych. Jest stosunkowo łatwa do wytworzenia, dobrze się transportuje, a