REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zamieszanie w łódzkiej służbie zdrowia

Konsternację wśród mieszkańców woj. łódzkiego oraz w środowisku lekarskim wywołały ostatnie decyzje łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakty na opiekę medyczną utraciło kilka ważnych szpitali i przychodni. Sprawa dotyczy m.in. Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu, Miejskiego Zespołu Przychodni Rejonowych w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej czy NZOZ Medyk w Ozorkowie. Za to kontrakty wygrało kilka firm, których przygotowanie do oferowania usług medycznych może budzić wątpliwości. Ponadto w przeciwieństwie do innych województw w Łódzkiem w dużo większej części wygrały konkursy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej w miejsce publicznych zakładów.

W tej sprawie 5 stycznia z dyrektorem łódzkiego oddziału NFZ Janem Bieńkiewiczem, spotkali się posłowie: Agnieszka Hanajczyk i Artur Dunin. Spotkanie nie przyniosło przełomu. W związku z tym poseł Dunin wystosował obszerny list do dyrektora Bieńkiewicza. Zdaniem posła kontrakty, które zostały podpisane z NFZ są w bardzo wielu przypadkach nie do przyjęcia. Skrajnym tego obrazem jest sytuacja w Zduńskiej Woli. Tam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Validus działa na rynku usług medycznych już od 13 lat. Posiada zasoby kadrowe, by odpowiednie poradnie pracowały przez 7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do godz. 18:00. Ponadto w ostatnim okresie placówka zakupiła dodatkowo nowy sprzęt specjalistyczny (stomatologia została wyposażona w unity, natomiast okulistyka w polomierze). W wyniku konkursu nie otrzymała jednak kontraktu na utrzymanie stomatologii oraz okulistyki zarówno w Łodzi jak i w Zduńskiej Woli. 
 
Tymczasem, z informacji jakie uzyskał i przytacza poseł Dunin, aby zdobyć kontrakt na okulistykę, firma Euromed wykazała pełne zabezpieczenie jeśli chodzi o personel od poniedziałku do soboty w godzinach od 8:00 do 18:00. „Jak się okazuje, aktualnie rozpaczliwie poszukują chętnych do pracy zatrudniając personel przede wszystkim z ZOZ-ów, które oświadczyły prawdę i kontraktów nie dostały. Warto również zauważyć, że dopiero teraz kupują sprzęt medyczny, który inne poradnie od dawna posiadają” – czytamy w piśmie posła. Artur Dunin przytacza także przykłady z innych miast: „W Pabianicach większość funduszy na rehabilitację dostała firma, która jak się okazuje, mieści się w hali gimnastycznej, a nie przykładowo, oddział szpitalny. Kolejny przykład jest ze stolicy Naszego regionu, z Łodzi – Szpital WAM nie dostał m.in. okulistyki, dermatologii i rehabilitacji. Po sprawdzeniu kontraktów okazało się, że świadczenia otrzymał podmiot, którego pomieszczenia dopiero są remontowane”.
 
Dodatkowo, Artur Dunin wskazuje, że argumentacja mówiąca, że wygrywa najtańszy z oferentów jest bezpodstawna, ponieważ Ustawa oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia stanowią, że 80% kryterium przyznania kontraktu to jakość, kadra, dostępność usług i sprzęt a jedynie 20% to cena.  „Dlatego też, myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby odstąpienie od aktualnych kontraktów i aneksowanie dotychczas podpisanych umów na 3 miesiące. Dzięki temu pojawi się możliwość wznowienia negocjacji i rozdzielenia pieniędzy w taki sposób by pacjenci mogli czuć się bezpieczni i nie pojawiła się kolejna fala zasadnych protestów”- podsumowuje zgierski poseł. 
 
Na koniec przytaczamy fragmenty pisma, który tyczą się bezpośrednio naszego miasta.
 
Przykładem in minus jest również Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu, który w roku 2012 nie będzie miał możliwości realizowania świadczeń zdrowotnych w następujących poradniach działających do 2011r.:
1. Poradnia chirurgii ogólnej,
2. Poradnia neurologiczna,
3. Poradnia urologiczna,
4. Poradnia stomatologiczna – świadczenia w zakresie chirurgii stomatologicznej,
5. Poradnia stomatologiczna – świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia,
6. Poradnia rehabilitacyjna.
Warto nadmienić, że Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej do którego zadeklarowanych jest ok. 23.000 pacjentów a dodatkowo w dniu 02.11.2011r. otrzymał certyfikat zarządzania jakością ISO 9001 : 2008.
(…) Nie sposób nie wspomnieć o tak poważnej placówce jak Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Zgierzu, który obsługuje jeden z największych jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, powiat w Polsce. Moje poważne zdziwienie wzbudził fakt, że nie został przyznany kontrakt na świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. W sytuacji gdy w bardzo niedalekiej przyszłości niedaleko Zgierza zostanie otwarte największe w Polsce skrzyżowanie autostradowe, nieprzyznanie kontraktu może spowodować dodatkowe bardzo poważne problemy niezależnie od wspomnianego przeze mnie wcześniej dużego zaludnienia na tym obszarze.”
 

Inne

Ciekawe artykuły