REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierski budżet obywatelski – pierwsze informacje!

 Zgierz intensywnie przygotowuje się do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Otwarcie naboru wniosków rozpocznie się co prawda dopiero 29 maja, ale zależy nam na dotarciu z tą informacją do mieszkańców z pewnym wyprzedzeniem. Wiadomo już, że pula środków przeznaczona na realizację projektów mieszkańców Zgierza wzrośnie do 650 tysięcy zł.  (o 150 tysięcy więcej w porównaniu do pierwszej edycji, z której projekty realizowane są obecnie).

Mieszkańcy będą mogli składać wnioski do 30 czerwca 2016 r. w wyznaczonych miejscach: w Urzędzie Miasta Zgierza, zarówno w budynku głównym, jak i w obiekcie przy Popiełuszki 3a, w Urzędzie Stanu Cywilnego i w Straży Miejskiej. Przyjmować je będą również cztery miejskie przychodnie przy Rembowskiego 36/40, Staffa 10, Fijałkowskiego 2 i przy Łęczyckiej 24a.

Zgodnie z regulaminem maksymalna kwota pojedynczego projektu nie może przekraczać 30% wartości całej puli środków, co w praktyce oznacza, że proponowane projekty muszą zamykać się w kwocie 195 tysięcy zł każdy.

Znany jest harmonogram Budżetu Obywatelskiego  (którego realizacja nastąpi w 2017 roku):

  • 29 maja – 30 czerwca 2016 r. – składanie wniosków
  • 1-31 lipca 2016 r. – weryfikacja wniosków
  • 1-31 sierpnia 2016 r. – uwagi do wnioskodawców, sporządzenie listy projektów, które będą poddane pod głosowanie
  • 31 sierpnia – opublikowanie ostatecznej listy wniosków
  • 1-17 września 2016 r. – promocja projektów
  • 18 września – „Piknik Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego”, plac Jana Pawła II (promocja projektów przez wnioskodawców)
  • 18-27 września 2016 r. – głosowanie mieszkańców
  • 30 września 2016 r. – ogłoszenie wyników głosowania i publikacja zwycięskich projektów
  • 1-15 października 2016 r. – ewaluacja wdrożenia Budżetu Obywatelskiego

Niezbędne formularze pojawią się pod koniec maja w wyżej wymienionych punktach w mieście oraz na stronie internetowej www.budzet.zgierz.pl. Wnioski będzie trzeba składać osobiście (wymagają podpisu), natomiast głosowanie odbywać się będzie – jak w zeszłym roku – tradycyjnie (poprzez wrzucanie papierowych kart) i przez Internet.

Jeśli chodzi o 10 projektów, które zwyciężyły w zeszłym roku (wykonywanych w 2016 r.), to można powiedzieć, że większość jest już zrealizowana, a postępowania w sprawie pozostałych powinny zakończyć się – zgodnie z założeniami – do 30 czerwca 2016 r.

Największą liczbę głosów otrzymał projekt kina letniego na „Malince”. Sprzęt powinien dotrzeć w ostatnich dniach maja, a pierwsza projekcja zaplanowana jest na przełom czerwca i lipca.

Duże poparcie zdobył także projekt budowy Street Workoutu w Parku Miejskim. W tym przypadku zakończone zostało już postępowanie, jest też gotowa koncepcja obiektu. Zakończenie budowy powinno nastąpić do 30 czerwca 2016 r.

Dzięki doposażeniu mini-warsztatu stolarskiego w Centrum Kultury Dziecka, już od kilku miesięcy odbywają się tam warsztaty dla dzieci, młodzieży i… pań w zakresie nauki stolarstwa.

Rozpoczęły się również koncerty uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Ponadto zakupiony został sprzęt, o który wnioskowała zgierska OSP, a Przedszkole nr 14 wzbogaciło się o zestaw multimedialny stymulujący rozwój emocjonalny dzieci.

 

Inne

Ciekawe artykuły