REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierz na wystawie w Warszawie

15 grudnia 2011 r. podczas Sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zaprezentowana została wystawa „Z bogactw Ziemi Obiecanej”.
 
Wystawa porusza trzy tematy, które dotyczą zagadnień z dziedziny historii sztuki związanych z regionem łódzkim:
 
1.      Szlak Romański Ziemi Łódzkiej
 
2.      Meble Biedermeier – harmonia i prostota (zaprezentowane zostaną 3 odrestaurowane meble w stylu Biedermeier, w tym jeden pochodzący ze Zgierza; eksponaty odrestaurowane zostały przez Centrum Konserwacji Drewna ze Zgierza, które swoją siedzibę ma w Mieście Tkaczy)
 
3.    Zgierz Miastem w stylu Biedermeier (znajdą się tutaj plansze, zdjęcia oraz informacje na temat architektury Zgierza z początku XIX w, a także informacje o Mieście Tkaczy).
 
Wystawa przygotowana została przez Fundację Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. ze Zgierza oraz łódzki oddział Polskiej Akademii Nauk. Powstanie wystawy w prezentowanej formie było możliwe dzięki wsparciu, jakiego udzieliła Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek.
 
Szczegółowe informacje nt. części wystawy dotyczącej miasta Zgierza:
 
Wielokrotnie dzieje się tak, że cennych odkryć dokonuje się w miejscach niepozornych, gdzie na pierwszy rzut oka wszystko zostało już zbadane.
 
Tak stało się również w przypadku Zgierza. W związku z inicjatywą ratowania Domów Tkaczy z lat 20-tych XIX wieku grupa historyków sztuki skupiona w Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. postawiła pytanie o oblicze kultury i innych dziedzin życia Zgierza w tym okresie. Intensywny wysiłek ostatniego roku, współpraca z Urzędem Miasta Zgierza, międzynarodowe konsultacje i pomoc specjalistów z Uniwersytetu Łódzkiego dały zaskakujący efekt: odkrycie Zgierza – miasta Biedermeier. 
 
Spektakularne wyniki prowadzonych badań pokazują przede wszystkim, że Zgierz w latach 20-tych XIX wieku został zaplanowany i zrealizowany jako Miasto Idealne. 
 
Tysiące emigrantów, z których ponad połowa wywodziła się z obszarów niemieckojęzycznych, dzięki jasnym, przemyślanym przepisom opracowanym przez Komisję Województwa Mazowieckiego stworzyło w krótkim czasie tętniący życiem ośrodek tkactwa sukienniczego, trzecie, co do wielkości miasto w Królestwie Polskim. 
 
Ze względu na rozmiary produkcji i ilość stolarzy Zgierz stał się również, jak się okazało, ważnym ośrodkiem meblarskim.
 
Miasto nasze, w swej nowożytnej formie, powstało w epoce zwanej Biedermeier i ze względu na pochodzenie swoich nowych mieszkańców cechowało się tymi samymi wartościami kulturowymi, jakie panowały ówcześnie w miastach niemieckich. Dzięki temu architektura miasta i jego kultura mieszkaniowa, oparte na wartościach epoki Biedermeier, są spójne i dają pełne prawo, aby nowoodkryty Zgierz nazwać miastem Biedermeier.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a