REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierzanie i zgierzanki napisali 213 listów w obronie praw człowieka

W Zgierzu w obronie więźniów sumienia i innych osób narażonych na łamanie praw człowieka napisano 213 listów. W całej Polsce powstało ich 200 000. Taki jest bilans tegorocznego Maratonu Pisania Listów.

Akcja odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbył się już po raz czternasty, tym razem 14-15 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisano listy w obronie osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. W Zgierzu listy powstawały 15 grudnia w Centrum Kultury Dziecka. W minionym roku wysłałano z naszego miasta 149 listów. 

Tym razem zgierzanie i zgierzanki najchętniej pisali w obronie ofiar tajnych więzień CIA w Polsce, Jabeura Mejri z Tunezji czy Hakana Yamana z Turcji. Do lokalnej akcji włączyło się Gimnazjum numer  2 im. Jana Kochanowskiego z oddziałami dwujęzycznymi i ZSO im. Stanisława Staszica. 
 
Tegoroczny Maraton Pisania Listów w postaci 50 znaczków wsparł poseł na Sejm RP, Artur Dunin. 20 znaczków podarował Tygodnik Zgierski, a 300 kopert i papier przekazało Stowarzyszenia Tkalnia (wydawca gazety Zgrzyt). Bez tych gestów Maraton Pisania Listów mógłby się nie odbyć.
 
Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na http://amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga naszej pilnej interwencji.
 
Amnesty International można wspierać na wiele innych sposobów. W tej chwili organizatorzy apelują o wpłaty, które pomogą finansować zakup znaczków i szybko wysłać listy. Dodatkowe informacje dostępne są na www.amnesty.org.pl.

Inne

Ciekawe artykuły